خطبه نماز جمعه 1396/2/1

 

خلاصه خطبه های نماز جمعه بخش سرچهان مورخه01/02/1396

                                                                                                                                                                    خطبه اول:

قال الله تبارک وتعالی ((ما عِنْدَکُمْ يَنْفَدُ وَ ما عِنْدَ اللَّهِ باقٍ وَ لَنَجْزِيَنَّ الَّذينَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا يَعْمَلُونَ)) سوره نحل آیه 96

آنچه نزد شماست فانی می شود اما آنچه نزد خداست باقی می ماند و کسانی را که صبر و استقامت پیشه می کنند به بهترین اعمالشان پاداش خواهم داد. منافع مادی هرچند ظاهرا بزرگ باشند اما همچون حبابی در سطح آب بیش نیستند درحالی که پاداش الهی که همچون ذات مقدسش جاویدان است و از همه اینها برتر و بالاتر است . در ادامه آیه می فرماید: ما کسانی را که در راه اطاعت فرمانمان بخصوص در برابر عهد و سوگند ها صبر و استقامت می کنند به بهترین اعمالشان پاداش خواهیم داد .

تعبیر به احسن دلیل بر این است که اعمال نیک آنها همه یکسان نیست بعضی خوب است و بعضی خوبتر ولی خداوند همه را به حساب خوبتر می گذارد و پاداش خوبتر را به آنها می دهد و این نهایت بزرگواری است که فی المثل شخصی چند نوع کالا برای فروش عرضه می کند ،عالی و خوب و متوسط و خریدار همه را به قیمت عالی بخرد درضمن اشاره به این نکته است که صبر و استقامت و پایمردی در مسیر طاعت و مخصوصا پایبند بودن به عهد و پیمان از بهترین اعمال آدمی است. حضرت علی (ع) در کلمات قصار نهج البلاغه شماره 82 می فرماید: صبر و استقامت در برابر ایمان همچون سر است در برابر تن ، تن بی سر فایده و دوام و بقایی ندارد همچنین ایمان بدون صبر و پایمردی به یک نکته باید توجه داشت اینکه طبیعت زندگی این جهان مادی فنا و نابودی است ،محکمترین بناها و بادوام ترین حکومتها و قوی ترین انسانها و هرچیزی که از آن مستحکم تر نباشد سرانجام کهنه و فرسوده و سپس نابود می شود و همه بدون استقامت خلل پذیرند اما اگر بتوان این موجودات را به نحوی با ذات مقدس خداوند پیوند داد و برای او در راه او به کار انداخت زندگی جاودانگی به خود می گیرد چرا که ذات پاکش ابدی است و هر چیز نسبتی با او دارد رنگ ابودیت می یابد.اعمال صالح ابدی هستند. شهیدان حیات جاودانه دارند پیامبران و امامان و دانشمندان راستین و مجاهدان راه حق تاریخشان توام با ابدیت است چرا که همه رنگ الهی دارند. به همین دلیل ایات فوق به ما هشدار می دهند که بیایید سرمایه های وجود خود را از فنا پذیری نجات بخشید و در صندوق پس انداز ذخیره کنید که دست تطاول ایام به محتویاتش نمی رسد . بیایید و. سرمایه های خود را برای خداوند و در راه حق و جلب رضای او به کار اندازید تا مصداق (عندالله) گردد و به مقتضای ما عندالله باقی و برقرار شود

خطبه دوم:

مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی به نکات مهمی اشاره فرمودند:

1-اهمیت به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم و لزوم فعالیت جدی مسئولان کشور . در حال حاضر وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور به نحوی است که مسئولان کشور باید همت خود و تمام توان خویش را برای مبارزه با اقتصاد با دشمن و رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم به کار گیرند بر همین اساس است که رهبر معظم انقلاب شعار سال های اخیر را عمدتا اقتصادی انتخاب کردند و در این دیدار نیز تاکید کردند که علت انتخاب شعار های اقتصادی همین است که امروز ظرفیت اقتصادی در کشور در یک نقطه کلیدی و دارای اولویت است و لذاست که من روی این تکیه می کنم . روی معیشت مردم تکیه می کنم مقام معظم رهبری بارها فرمودند که مسئله مهم همین معیشت مردم است .امروز مشکلات معیشتی و اقتصادی با حرف زدن حل نمی شود عمل می خواهد چرا که ما امروز می بینیم که مردم چقدر در زمینه معیشت و اقتصاد مشکل دارند و این هم حل نمی شود مگر اینکه به مسئله اقتصاد توجه ویژه شود. امروزه یکی از مسائل مهم بیکاری ،رکود و تورم است که مردم با عمق وجود خودشان آن را درک می کنند. رفع این مشکلات نیاز به دلسوزی و برنامه مدون و مدیریت قوی و توجه جدی به اقتصاد مقاومتی دارد.

شورای نگهبان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکی از نهاد های حکومتی به شمار می رود که وظیفه آن حراست از احکام اسلام و قانون اساسی می باشد. این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای حافظ قانون اساسی در تعداد زیادی از کشور ها دارد و در قوانین کشور ها نیز نهادی به نام دادگاه قانون اساسی ، شورای قانون اساسی ، دیوان قانون اساسی و نظایر آن پیش بینی شده است که با وجود برخی تفاوت ها از حیث ساختار و نوع مسئولیت ها با یکدیگر شباهت های فراوانی دارند. برطبق اصل 91 قانون اساسی شورای نگهبان به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی از نظر عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با آنها شورای به نام شورای نگهبان تشکیل می شود. یکی از وظایف شورای نگهبان نظارت بر انتخابات رییس جمهوری ، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری مراجعه به آراء عمومی و همه پرسی را دارد. لذا احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است. آنچه که لازم است همه باید بر حفظ قانون و اجرای آن اهتمام داشته باشیم و احترام بر تصمیمات نهاد های قانونی بویژه شورای محترم نگهبان در همه زمانها ضروری و تکلیف است.

دوم اردیبهشت ماه سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سپاه پاسداران در تمام زمینه ها از جمله دفاعی و همچنین در سازندگی و انجام طرح های ملی حضور خوب و چشمگیر داشته و دارد .

25 رجب شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) را خدمت شما تسلیت عرض می نمایم

27 رجب مبعث حضرت رسول اکرم (ص) که این عید بزرگ را خدمت شما تبریک وتهنیت عرض می نمایم. هدف اصلی بعثت انبیاء همان عبادت مخلصانه خداست که سعادت جاودانه انسان در آن است و همچنین عبادت مخلصانه است که بشر را جانشین خدا می کند و همه هستی را خاضع و فرمانبرئدار انسان می سازد و او هدف میانی و مقدماتی برای بعثت انبیاء یکی اقامع عدل و دیگری برپایی حکومت الهی است که با تحقق این دو هدف مقدماتی عبادت مخلصانه حق که طوف اصلی بعثت انبیاست مشخص می شود.

5 اردیبهشت شکست حمله نظامی امریکا به ایران در طبس بر اثر طوفان شن 1359

یکم لغایت هفتم اردیبهشت ماه هفته سلامت است که این هفته را خدمت همه عزیزانی که در عرصه سلامت زحمت می کشند تبریک وتهنیت عرض می نمایم و از زحمات این عزیزان تقدیر و تشکر می کنم.امروزه سلامت را برخورداری ار آسایش کامل جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی معرفی می کنند برای اینکه تمامی ابعاد سلامت مورد توجه قرار بگیرد وزارت بهداشت و درمان هرسال موضوعی را به عنوان شعار هفته سلامت مطرح می نماید . امسال بعد روانی از طرف این سازمان مورد توجه قرار گرفته و شعار امسال زندگی سالم بانشاط و امید با محوریت بیایید درمورد افسردگی حرف بزنم باید بدانیم سلامت روان تنها نداشتن بیماری اعصاب وروان نیست بلکه  سازگاری فرد با خویش و دیگران

قدرت تصدیق با شرایط محیطی داشتن روحیه انتقاد پذیری داشتن عکس العمل مناسب در برابر مشکلات وحوادث زندگی جنبه مهمی از سلامت روان را تشکیل میدهند باید توجه داشت که بسیاری از این مشکلات برسلامت جسمی انسان تاثیر میگذارد.