خطبه نماز جمعه 1397/3/4
امروز اولویت اصلی ما حفظ آرامش است/ باید ریشه‌یابی دقیق توسط دستگاههای بی‌طرف و حقیقت‌یاب جهت برخورد با عوامل پیدا و مخفی حوادث اخیر صورت بگیرد
امروز اولویت اصلی ما حفظ آرامش است/ باید ریشه‌یابی دقیق توسط دستگاههای بی‌طرف و حقیقت‌یاب جهت برخورد با عوامل پیدا و مخفی حوادث اخیر صورت بگیرد

خطبه 4 خرداد 97؛

امروز اولویت اصلی ما حفظ آرامش است/ باید ریشه‌یابی دقیق توسط دستگاههای بی‌طرف و حقیقت‌یاب جهت برخورد با عوامل پیدا و مخفی حوادث اخیر صورت بگیرد

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، نماز جمعه این هفته کازرون (۴ خرداد ۹۷) به امامت حجت الاسلام محمد خرسند خطیب جمعه این شهر اقامه شد.

در خطبه های نماز جمعه این هفته امام جمعه کازرون با اشاره به سالروز مقاومت و پایداری گفت: امروز روز مقاومت و پایداری است، روز دزفول قهرمان، شهری که در دوران دفاع مقدس، دشمن با موشک بارها آن را مورد حمله قرار داد اما مردم این شهر، شهرشان را تخلیه نکردند و مقاومت کردند. دیروز نیز سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان و یادآور مقاومت ملت ایران بود که بدین مناسبت گرامی می داریم.

وی ضمن اشاره به سالروز وفات حضرت خیجه کبری (س) همسر گرانقدر پیامبر اسلام (ص) بیان داشت: فردا سالروز وفات ام المومنین حضرت خدیجه کبری (س) است که سه سال قبل از هجرت رسول اکرم (ص) رخ داد. حضرت خدیجه جایگاه ویژه ای نزد خدا و رسول خدا داشت. اموال خود را در راه اسلام وقف کرد، ایشان حتی قبل از اسلام مشرک نبود. خدیجه (س) به مقامی رسید که جبرائیل هربار در هنگام نزول وحی، سلام خدا به خدیجه (س) را به پیامبر می رساند. مهمترین عنایت حق تعالی به خدیجه کبری (س) این بود که از دامن او فرزندی متولد شد که کوثر نام گرفت و او فاطمه زهرا (س) بود. وفات این بانوی بزرگ را به محضر بقیه الله الاعظم و شما ارادتمندان به پیامبر و اهل بیت تسلیت عرض می نماییم.

حجت الاسلام خرسند در ادامه با گرامیداشت دیگر مناسبت های هفته پیش رو خاطر نشان کرد: پنجشنبه این هفته ۱۵ رمضان ولادت امام حسن مجتبی (ع) است که انشاله مومنین به شایستگی این روز خجسته را جشن خواهند گرفت. همچنین ۷ خرداد روز قانون و آغاز هفته مجلس است و اهمیت قوه مقننه در کشور ما را نشان می دهد که امیدواریم نمایندگان و قانون گذاران به اهمیت جایگاه واقف باشند. ۵ خرداد روز رسیدگی به خانواده زندانیان از دیگر مناسبت های این هفته است. کمک به آزادی زندانیان با بدهکاری کم مالی و همچنین مساعدت به خانواده آنها از نکات مهمی بوده که شایسته است مومنین به آنها توجه داشته باشند.

خطیب جمعه کازرون  با توجه به دیدار مهم کارگزاران انقلاب اسلامی با مقام معظم رهبری، به شش فراز از فرمایشات ایشان اشاره کرد: در این دیدار بسیار مهم نکاتی بیان شد از جمله اینکه در نکته اول معظم له فرمودند ما با اروپا دعوا نداریم اما به اتحادیه اروپا بی اعتمادیم. این سه کشور یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه نشان دادند که در حساسترین موارد با امریکا همراهند. تجربه نشان داده است که این کشورها همیشه در دشمنی با مسلمانان، با امریکا بوده اند. این فکر بچگانه است که کسی فکر کند در تقابل ما با آمریکا، این سه کشور از ما جانبداری می‌کنند. پس آزموده را آزمودن خطاست.

وی افزود: در نکته دوم فرمودند که حل مسایل کشور را به برجام و خارج از کشور گره نزنیم. حل مشکلات کشور در داخل کشور است. نباید جوری رفتار کنیم که دشمن احساس کند ما برای حل مشکلاتمان به آنها نیاز داریم چرا که این موضوع آنها را پررو میکند. سوم اینکه ایران از مولفه های قدرت خود دست برنمی‌دارد. یکی از آن مولفه‌ها ابزارهای دفاعی مثل سیستم موشکی کشور است که آنها می‌گویند جمهوری اسلامی درباره برد موشکهایش با آنها مذاکره کند. در صورتی که هیچ ایرانی غیرتمندی اجازه نمی‌دهد با دشمن درباره سلاحهایمان مذاکره کنیم. یکی هم صاحب نفوذ بودن ایران در منطقه است. خب دلیلش را پیدا کنید که چرا شما منفورید و مسلمانان و مظلومین از شما متنفرند. ما از انان دفاع میکنیم.

امام جمعه کازرون اضافه کرد: چهارم انعطاف دربرابر دشمن است، که او را گستاختر می کند. بویژه دربرابر امریکا که اینگونه است. پنجم اینکه ایران نمی‌تواند با آمریکا تعامل داشته باشد، چرا که کشوری است که به تعهداتش عمل نمیکند. چنانچه اخیرا در قبال کره شمالی نیز اینچنین بود. ایا به این کشور می‌شود اعتماد کرد؟ کشوری که رسما در مسایل جزیی کشور ما دخالت میکند. ببینید وزیر خارجه امریکا چقد بیکار است که بخاطر حادثه ای در کازرون بیانه می دهد و اشک تمساح می‌ریزد.

وی ادامه داد: ششم شرط هرگونه ورود مذاکره با اروپا، گرفتن تعهدات قطعی و عینی است. ایشان از مسوولین خواستند تا از رییس جمهور آمریکا در شرایط نه گانه برجام امضا و تعهد بگیرند اما نگرفتند، به حدی ذوق زده بودند که فراموش کردند یا نخواستند تعهدات لازم را بگیرند. اروپا هم همین است، آقا فرمودند اگر تعهد ندهند آمادگی برای غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد داشته باشید. امیدواریم دولتمردان به تذکرات رهبر انقلاب توجه کنند و آن را عملی کرده و در مذاکرات با اروپایی ها آن را لحاظ کنند تا مشکلی که با امریکا بوجود امد با اروپا تکرار نشود.

حجت الاسلام خرسند در بخش دیگری از خطبه امروز در رابطه با مسایل اخیر شهرستان کازرون نکاتی را بین کرد: اولا که این حادثه جای تاسف دارد و کار نباید به اینجا می رسید که متاسفانه رسید. ولی این حادثه گرچه تلخ بود اما درس و عبرتهایی در آن نهفته است که باید برای آینده از آن عبرت گرفت.

وی افزود: یکی اینکه ما باید قدر نعمت امنیت و ارامش را بدانیم و اخوت و برادری‌ها را تقویت کنیم. مسایل منطقه ای و تقسیمات نباید موجب این بشود که اخوت و برادری‌ها نادیده گرفته و موجب بی تقوایی و توهین نسبت به هم بشود. دوم اینکه مراقب شایعه‌سازی و دروغ پراکنی‌ها باشیم. در این حادثه شایعات و دروغ هم در بوجود آمدن و هم در شعله‌ور شدنش وجود داشت. بی بصیرتی و ساده لوحی وجود داشت که اینها باید درس عبرت باشد. بویژه کسانی که اهل قلم و خبرند و در رسانه نقش آفرینند و در فضای مجازی حضور دارند. چرا هر چیزی را منتشر می‌کنید، هر دروغ و شایعه ای را که ادم می‌بیند که نباید منتشر کند. از اینقدر کج سلیقگی و درک نکردن مسایل ادم رنج میبرد. ما باید از این حوادث عبرت بگیریم.

خطیب جمعه کازرون در ادامه با تشکر از همکاری افرادی که در جهت بازگشت آرامش به شهر تلاش کردند اذعان داشت: من باید از مردم انقلابی و غیور کازرون تشکر کنم که خودشان همکاری کردند تا آرامش به شهر برگردد. به وزیر خارجه آمریکا منافقین کوردل و سلطنت طلب ها که نوکر غرب و آمریکا هستند توجه نکردند. از معتمدین مردم که برای برقراری آرامش تلاش کردند نیر تشکر میکنم. همچنین از خانواده عزیزانی که در این حادثه تلخ کشته شدند، تشکر میکنم که نهایت همکاری و بصیرت را داشتند و البته خانواده‌های مذهبی بودند.

وی با اشاره به دلجویی از صدمه‌دیدگان در این حوادت اخیر گفت: باید از صدمه دیدگان این حوادث دلجویی شود. شاید افرادی در آن روز حادثه بازداشت شدند که نباید می شدند و بعضا برخورد نامناسبی هم با آنان شده، باید از اینها دلجویی شود. البته از طرفی تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی نیز جراحاتی دیده‌اند که باید آنها نیز ترمیم شود.

امام جمعه کازرون با تاکید بر اینکه نباید دستگاههای رسمی تضعیف شوند تصریح کرد: اگر ماموری در نیروی انتظامی یا یک قاضی اشتباهی کرده، نباید کلیت دستگاههای نظامی و قضایی زیر سوال برود. باید انتقادات را بشنوند و اصلاح شود. این حوادث باید ریشه یابی دقیق توسط دستگاههای بی طرف و حقیقت یاب بشود و با عوامل  پیدا و مخفی که در بوجود آمدن این حادثه نقش داشتند برخورد شود.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون نظارت بر عملکرد نمایندگان باید نسبت به گلایه مردم کازرون توجه کنند. هرچه سریعتر وضعیت دستگیر شدگان تعیین تکلیف شود. البته تعداد زیادی آزاد شده و تعدادی در دست اقدام است که باید سرعت بیش تر بگیرد. لازم به ذکر است که حساب برخی متخلفان که به اموال عمومی یورش برده و در راستای تحقق آمال دشمنان قدم برمیدارند، از مردم کازرون جداست. مردم کازرون مردمی انقلابی، مبارز و ولایتمدار هستند که خودشان آرامش را به شهرشان برگردانند.

حجت الاسلام خرسند با تاکید بر قانون مداری و توجه به حساسیت های منطقه‌ای بیان داشت: از ابتدا حرفمان عمل به قانون بوده و الان هم همین است. اگر قانون فصل الخطاب باشد همه مشکلات حل می شود. به حساسیت ها توجه شود، وگرنه مردم کازرون همه بخش های شهرستان را پاره تن خود می دانند و پیشتر این مسایل نبوده و در آینده هم نباید باشد.

وی افزود: خداوند دشمنان ما را احمق آفریده است، چنانکه دشمن از حوادث کازرون خوشحال شدهو وزارت خارجه امریکا، منافقین و سلطنت طلبان بیانیه می دادند. اما مردم کازرون از امریکا، انگایس و مزدوران انان مثل منافقین و سلطنت طلبها نفرت دارند و این نفرت را به زودی با وحدتشان و شعار مرگ بر امریکا نشان خواهند داد.

امام جمعه کازرون همچنین با گلایه از برخی عملکردها که منجر به بروز این حوادث شد تصریح کرد: البته ما از برخی عملکردها گلایه هم داریم که چرا باید شب اول ماه رحمت، شهر ما حالت اینچنینی پیدا بکند که باید این را برای بعد بگذاریم. امروز اولویت اصلی ما حفظ آرامش است که مردم همکاری کرده وانشاله این آرامش ادامه خواهد داشت و نکاتی که اشاره کردم، هم شما همشهریان عزیز و هم مسوولین توجه داشته باشند. امام جمعه و روحانیت نیز خدمتگرار مردم و همیشه مدافع حقوق مردم بوده و خواهد بود. امیدواریم خداوند صمیمیت را در دلهای ما بیشتر بفرماید.